Po prázdninách půjde do první třídy, ale o školní aktovce mluví už nyní. Nákup první školní aktovky pro prvňáčka je významná chvíle pro děti i pro rodiče. Pro děti je při výběru zásadní vzhled aktovky. Pro vás zase kvalita. Přinášíme vám 6 tipů, co je naprostou nutností při výběru školní aktovky. Nákup kvalitní školní aktovky pro prvňáčka je také investice do zdraví dětí. Zde se nevyplatí šetřit.
1. Speciálně vyztužená záda nezatěžují dětskou páteř
Kosti a páteř dětí jsou zejména v takto nízkém věku ještě ve vývinu. Nejsou tak pevné a snadněji se deformují. Abychom předešli pozdějším problémům se zády, je důležité myslet na kvalitně zpracovanou zádovou část. Polstrovaná a ergonomicky tvarovaná záda aktovky, nastavení podle výšky dítěte díky přítažným popruhům a hrudní popruhy pomohou optimálně rozložit váhu celé aktovky.
2. Ani moc dole, ani nahoře
Zdají se nám tak malincí a každá aktovka na jejich zádech působí obrovsky. Myslete však na to, že do září ještě vyrostou a růst budou i dál. Správně by výška aktovky měla být ve velikosti zad vašeho dítěte, posazená v prostoru mezi křížovou kostí a rameny. Určitě by aktovka neměla padat na zadek.
Špatné nošení aktovky může v budoucnu vést ke zbytečným zdravotním problémům. Přítažné popruhy umístěné na ramenních popruzích zajišťují co nejlepší přilnutí aktovky k zádům dítěte. Díky tomu aktovka na zádech dobře sedí, nepadá z ramenou a chrání záda před zbytečným prohnutím v bedrech.
3. Co může způsobit špatné nastavení školní aktovky?
Nevhodné nastavení ramenních popruhů, ale i nošení aktovky na jednom rameni zvyšuje riziko špatného držení těla a deformace páteře. Aktovka příliš nízko vede k tendencím předsunutí hlavy i ramen a hrbení zad. Pokud má dítě aktovku moc vysoko, opírá se v oblasti beder a přetěžuje ji. Což může vést k deformacím této části těla.
Pokud kvůli špatnému nastavení omezuje aktovka pohyblivost krční páteře, může docházet nejen k blokacím a bolestem, ale také se jedná o bezpečností riziko. Ramenní popruhy nesmí být v těsném kontaktu s oblastí krku, jinak mohou způsobovat bolestivé otlaky.
4. Pevná konstrukce
Aktovka pro prvňáčka by měla stabilně stát, a to ať je plná nebo prázdná. Lehká a pevná konstrukce je základem dobré aktovky. Pevné dno drží tvar a chrání její obsah. Pevný, nepromokavý materiál aktovky též oceníte. Snadno omyvatelný, dobrý na údržbu, zabrání, aby se do školní aktovky dostala voda, sníh, nebo jiné nečistoty.
5. Čím lehčí, tím lepší
Věděli jste, že dítě by na zádech mělo nosit maximálně 10 – 14 % své váhy? Zejména u prvňáčků je odborníky doporučována maximální váha samotné aktovky 1,2 kg. Většina prvňáčků nosí v aktovce každý den převážnou část svých sešitů. K tomu svačina, láhev s vodou a školní aktovka rázem váží tolik, že to zaskočí i dospěláka. Se snížením počtu potřebných učebnic a sešitů pomoci neumíme. Co se nám ale snížit podařilo, byla váha aktovek Oxybag. Aktovky řady Premium light váží pouhých 970 g.
Tip: Těžší věci, které v aktovce děti nosí, by měly být umístěny co nejblíže k páteři. Dětská záda budete šetřit i tak, že dbáte na rovnoměrné rozmístění věcí v aktovce.
6. Ať je dobře vidět
Bezpečnost dětí je na prvním místě. Proto je neodmyslitelnou nutností, aby školní aktovka měla dostatek reflexních prvků ze všech stran, tedy z přední strany, po obvodu a na popruzích. Doporučuje se pokrytí alespoň 10 % plochy aktovky. Výrazné barvy aktovky též pomohou. Školní aktovka musí být zkrátka viditelná za každého počasí, ve tmě, v podzimním šeru, v zimě, kdy ráno i odpoledne, nebývá příliš světla.